Hayvancılık teşvikleri

Ülkemizde en yaygın meslek kuruluşların başında hayvancılık gelmektedir, Özellikle son yıllarda mevcut hükümetin yerli ırkları geliştirme ve desteklemek amacıyla çeşitli teşvikler vermektedirler.Bu teşvikleri nasıl alacağınız, nelere dikkat etmeniz gerektiği ve en önemlisi hayvancılık teşvik kredisi nasıl alınır hakkında detaylı bilgileri sizlerle paylaşacağız.

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanımız Faruk Çelik Bey’in Erzurum toplantısında vermiş olduğu Hayvancılık teşvikleri haberiyle yeni bir dönemin başladığını belirtti.Bu proje kapsamında 35 ile Hayvancılık teşviklerini vereceklerini belirttiler Peki hayvancılık teşvikleri hangi illere veriliyor ?
Bu sorunuz yanıtı yine Bakanımın Faruk Çelik Beyfendiden geldi.

Doğu Anadolu bölgesi Hayvancılık teşvikleri verilecek iller; Erzurum, Elazığ, Hakkâri, Ağrı, Ardahan, Bingöl, Bitlis, Erzincan, Iğdır, Kars, Malatya, Muş, Tunceli ve Van illeri,
Güney Doğu Anadolu Hayvancılık teşvikleri verilecek iller;Gaziantep, Adıyaman, Diyarbakır, Şanlıurfa, Batman, Kilis, Mardin, Siirt ve Şırnak illeri,
İç Anadolu Hayvancılık teşvikleri verilecek iller; Konya, Karaman, Niğde ve Aksaray illeri,
Karadeniz bölgesinde Hayvancılık teşvikleri verilecek illerimiz;Trabzon, Bayburt, Rize Samsun, Ordu, Giresun, Artvin ve Gümüşhane.

Hayvancılıkla uğraşan aile ve küçük işletmelerin akıllarında takılan bir diğer soru ise büyükbaş hayvan hibe kredisi şartları nelerdir?
Aslında kayda değer her hangi bir şey aranmıyor yapmanız gerek tek ve önemli şey bağlı bulunduğunuz ildeki Gıda Tarım ve Hayvancılık İl veya İlçe Müdürlüklerine giderek başvurmak hibe kredi ve teşvik için yeterli olacaktır.

Hayvancılık teşvikleri ve kredi çeşitleri nelerdir?
Bakan beyin projeyi açıklarken üzerinde en çok konuşulan konulardan bir tanesi de teşvik ve kredi çeşitleriydi, Yine bakan beyin kendi ağzından şu teşvikler açıklandı.
1-500 baş ve üzeri sürü bulunan buna ilave olarak Sertifikalı sürü yöneticisi çalıştıran kişi veya işletmelere 5000 TL destek.
2-Anaç hayvan başına toplamda 570 TL destek.

Ziraat bankası hayvancılık kredisi şartları nelerdir?
Ziraat Bankasının istemiş olduğu belgeler aşağıda listelenmiştir.Başvurularınız hızlı sonuçlanması için evraklarınızı eksiksiz olarak hazırlayıp Ziraat Bankaları şubelerine teslim etmelisiniz.

GERÇEK KİŞİLER İÇİN İSTENİLEN BELGELER
Nüfus cüzdanı
Çiftçi Belgesi/ÇKS Belgesi
Tarımsal işletmesini tevsik edici belgeler (tapu kaydı, kira kontratı, v.b)
Krediye karşılık gösterilecek teminatlara ilişkin belgeler
Bilanço esasına göre faaliyet gösteren işletmelerden son üç yıla ait bilanço ve gelir tablosu

TÜZEL KİŞİLER İÇİN İSTENİLEN BELGELER
Çiftçi Belgesi/ÇKS Belgesi
Tüzel kişilik ana sözleşmesinin (varsa değişikliklerin) yayımlandığı Ticaret Sicili Gazetesi
Oda kayıt belgesi
Vergi levhası
Tüzel kişiliği temsile yetkili kişilerin, temsil yetkisine ilişkin kararlar ve noter onaylı imza sirküleri
Yeni kurulan tüzel kişilikler için kuruluş ve/veya son yıla ait, diğerlerinde ise en az son üç yıla ait bilanço ve gelir tablosu
Tarımsal işletmesini tevsik edici belgeler (tapu kaydı, kira kontratı vb)
Krediye karşılık gösterilecek teminatlara ilişkin belgeler

Hayvancılık teşviklerinden nasıl yararlanabilirim?
Tek yapmanız gereken bulunduğunuz bölgedeki size en yakın Gıda Tarım ve Hayvancılık İl veya İlçe Müdürlüklerine giderek kayıt olmanız ve başvuru yapmanız.Size en uygun teşvik bulunup ona göre planlaması yapılacaktır.

İnternet sitemiz üzerinden sizlerle paylaşmış olduğumuz bu dökümanın içerisinde; hayvancılık teşvikleri 2017, ,hayvancılık teşvik şartları,büyükbaş hayvancılık yapmak istiyorum,büyükbaş hayvancılık teşvikleri hakkında bilgiler yer almaktadır.Bu bilgiler ilgili kurum ve kuruluşların web sitelerinden alınmış olup sadece bilgilendirme amacıyla yayınlamaktayız.Doğa bilecek olası sorunlar internet sitemiz sorumlu tutulamaz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir